Από την βράβευσιν του Ανθυπαστυνόμου κ. Πενταράκη Γεωργίου του τμήματος Τροχαίας Χανίων ως ενός από τους τρεις καλύτερους κατά το έτος 2005. Το σχετικόν τιμητικόν Δίπλωμα επέδωσαν από κοινού ο νεοεκλεχθείς Δήμαρχος κ. Κεμεσίδης Εμμ. του Δήμου Ελ. Βενιζέλου και Σταματάκης Εμμ. του Δήμου Νέας Κυδωνίας.

Από την βράβευσιν του Αρχιφύλακα Σχοινοπλοκάκη Αντώνιου του Τμήματος Τροχαίας Χανίων ως ενός από τους τρεις καλύτερους κατά το έτος 2005. Το σχετικόν τιμητικόν Δίπλωμα επέδωσεν από κοινού δια λογαριασμόν του Ροταριανού Όμιλου Χανίων οι κκ Τσαπάκος Γεώργιος νεοεκλεχθείς Δήμαρχος Θερίσσου και επανεκλεχθείς δια 3ην συνεχόμενην θητείαν Νομαρχιακός Σύμβουλος Χανίων κ. Παπαδάκης Εμμανουήλ.

Από την βράβευσιν του Αρχιφύλακα Κοκολάκη Θεοχάρη του Τμήματος Τροχαίας ως ενός από τους τρεις καλύτερους κατά το έτος 2005. Το σχετικόν τιμητικόν Δίπλωμα επέδωσαν από κοινού δια λογαριασμόν του Ροταριανού Όμιλου Χανίων οι Μαργαρίτης Σπύρος Ιατρός και Επίτιμος Πρόεδρος και Γκίζας Σταύρος Δικηγόρος Αντ/δρος.

Από την βράβευσιν του Αστυφύλακα Τσαγκαράκη Νεκτάριου του Τμήματος Τροχαίας Ρέθυμνου ως ενός από τους τρεις καλύτερους τροχονόμους του έτους 2005. Το σχετικόν τιμητικόν Δίπλωμα επέδωσαν από κοινού παρουσία του Αναπληρωτού Προέδρου Εμμ. Δελάκη που έκανε και την σχετικήν βράβευσιν οι Μαρινάκης Σταύρος Αντ/δρος και Ζωγράφου Αθανασία Γεν. Γραμματεύς. Διακρίνεται και ο Δ/τής της Τουριστικής Αστυνομίας Χανίων Μοίραρχος Μ. Ανδριαδάκης Νεκτάριος.

Από την βράβευσιν του Αστυφύλακα Γαλάτου Εμμανουήλ του Τμήματος Τροχαίας Ρεθύμνου ως ενός από τους τρεις καλύτερους τροχονόμους του έτους 2005. Το σχετικόν τιμητικόν Δίπλωμα επέδωσαν από κοινού παρουσία του Αναπληρωτού Πρόεδρου Εμμ. Δελάκη τ.β. Διοικητή Κρήτης που πραγματοποίησε και την σχετικήν τιμητικήν βράβευσιν οι Αντιστράτηγος ε.α. Γιαννουσόπουλος Κωνστ/νος και Φραγκάκης Εμμανουήλ Αντιπρόεδρος του Γενικού Νομαρχιακού Νοσοκομείου Χανίων και Νομαρχιακός Σύμβουλος.

Απο την βράβευσιν του Αστυφύλακα Αλεξανδράκη Γεωργίου του Τμήματος Τροχαίας Ρεθύμνου ως ενός από τους τρεις καλύτερους τροχονόμους του έτους 2005. Το σχετικόν τιμητικόν Δίπλωμα επέδωσεν ο Πρόεδρος των Δημοσίων και Διεθνών Σχέσεων του Ροταριανού Όμιλου Χανίων ροτ. Ουρούτζογλου Μελέτιος.

Στιγμιότυπον από την ομιλίαν του τ. Γεν. Γραμμ. Κοινωνικών Ασφαλίσεων τ. βουλευτού Αρκαδίας κ. Δημήτριου Κωστόπουλου με θέμα «Υπάρχον Ασφαλιστικόν σύστημα-Πορεία»